E-Defteri 3 ayda bir toplu vermek

Sorun Açıklaması:

2020 itibariyle E-defterinizi 3 aylık dönemlerle vermek istiyorsanız Ocak 2020 sonuna kadar yapmanız gereken işlem nedir? Bu işlem yapılmadığı takdirde sene boyunca E-Defter'inizi aylık olarak vermeniz gerekecektir. ( Adımların resimli anlatımı yazının altındadır )

Adımlar:

 

1- Web Browser'ımızdan, mali mühürümüz takılı iken ' https://uyg.edefter.gov.tr/edefter/ ' sayfasına giriyoruz( bu uygulama için en rahat çalışanı internet explorer,, ama diğerleri de denenebilir) 

2- Açılan ekranda pop-up olarak gelen java uygulamasında "run" a tıklıyoruz ( Türkçesi çalıştır )

3- Açılan ekranda "Elektronik imza uygulaması başarı ile yüklendi" yazısını görüyorüz ve altındaki "Başla" butonuna tıklıyoruz.

4- Açılan ekranda pop-up olarak gelen java "Security Warning" ekranında  "Allow" a tıklıyoruz ( Türkçesi İzin ver)

5- Açılan ekranda "Oturum Kodu başarı ile alındı" yazısını görüyoruz ve altındaki "Akıllı kartınızın işlemcisi" ve "Akıllı kart şifreniz" alanlarını dolduruyoruz ve "Tamam" a tıklıyoruz (Bunlar kartınızın tipi ve mali mührün şifesidir. Resimli açıklamalardaki gibi beyaz bir usb'niz var ise kartınız AKİS karttır, piyasadaki en çok kullanılan kart da budur)

6- Açılan ekranda sertifika bilgilerimizi görüyoruz ve "Tamam" a tıklıyoruz.

7- Açılan ekranda "İmzala" ya tıklıyoruz.

8- E-Defter uygulaması ekranına girmiş bulunmaktayız. Yukarıdaki çubuktan "Bilgi Güncelle" ye tıklıyoruz.

9- Mükellef bilgilerimizin geldiği bu ekranda, "Berat Yükleme Dönem Tercihi" bölümündeki alana tıklayarak "Geçici Vergi Dönemleri Bazında Yükleme" yi seçerek "Güncelle" butonuna tıklıyoruz ( 2 seçenekteki yükleme tarihlerine bakmak isterseniz sayfanın aşağısında tarihler vardır, kontrol edebilir, resmini çıktı alabilirsiniz )

10- Güvenli çıkış yaparak sistemden çıkıyoruz.

11- Dilerseniz aynı adımları tekrarlayarak E-Defter uygulamasına girip alanın "Geçici Vergi Dönemleri Bazında Yükleme" şeklinde güncellenip güncellenmediğini kontrol edebilirsiniz. Kendi adımıza bunu yapmanızı tavsiye ederiz.

3

1-2

4

5

6

7

8

9-10

İletişim Bilgileri

Abaküs Bilişim Ticaret ve Limited ŞTİ.

Halil Rıfat Paşa Mah. Perpa Ticaret Merkezi A Blok No:540 Okmeydanı/Şişli/İSTANBUL

GSM : +90 530 462 06 55

Mail  : rifatgunduz@abakusbilisim.com

 

  • LinkedIn - Beyaz Çember
  • LinkedIn - Beyaz Çember 2